Rozhovor pro KORALKY.CZ

Minulý týden vyšel rozhovor, který jsem dělala pro Korálky.cz. A jelikož můžu říct, že Korálky byly vlastně (téměř) u zrodu mého tvoření a podnikání, jsem moc ráda, že jsem svoje začátky, zkušenosti a pocity ze své cesty tvořením, mohla sdílet právě u nich. U Korálků jsem nakoupila svoje úplně první korálky z minerálů (tehdy na lapače snů) a tím se vlastně odstartovala i moje láska ke kamenům. Já do té doby znala opravdu možná tak křišťál! Rozhovor je poněkud dlouhý (já když se rozkecám:), ale přála jsem si aby moje cesta a zkušenosti, které jsem na ní nasbírala, mohly být k užitku někomu dalšímu, kdo se podobnou cestou třeba teprve vydává. Tak hezké čtení vám přeju a Korálkům ještě jednou díky za oslovení a možnost se sdílet!

Zároveň tímto rozhovor startuju i svůj blog, který jsem plánovala začít psát už nějaký pátek. Dlouho jsem totiž přemýšlela, zda mít 2 blogy když i na ten svůj osobní přispívám dost nepravidelně. Ale protože o tvorbě, o podnikání, o krystalech a vším s tím spojeným se toho dá psát opravdu hodně (a nechci aby tyhle články zapadly mezi mým osobním sdílením), rozhodla jsem se s vámi tyhle druhy článků sdílet přímo tady.

trhy_a_markety_madeinles

 

Cesta k vlastnímu podnikání nebude nikdy úplně lehce schůdná. Ale můžete se vydat třeba po trochu prošlapané lesní stezce, podle tipů od Radky z Made in Les v tomto článku. :-)

Radka dokonale skloubila svoji tvořivou duši a lásku k přírodě (a hlavně k lesu). Dnes tvoří pod značkou Madeinles různé šperky, závěsné dekorace a mnoho dalšího, vše si můžete prohlédnout buď zde nebo na jejím vymazleném Instagramu. A krom toho si můžete přečíst rozhovor, kde nám popsala vše od prvních krůčků nebo kde bere inspiraci pro své tvoření.

 

japa_mala_na_prani

Jak vlastně vznikl celý projekt Made in Les? Co Vás vedlo k vlastnímu podnikání v tomhle směru? 

To byla hodně dlouhá a spontánní cesta:) Tvoření mě bavilo odjakživa, jen jsem nikdy u ničeho nevydržela. Tak to bylo i s celým projektem Madeinles. Ten byl nejdřív mým osobním blogem, na kterém jsem se sdílela a psala o životě u lesa a naší truhlářské dílně. Pak se z toho stal název, pod kterým jsem pekla cupcakes a dorty. No a pak jsem jednoho dne udělala podle návodu z internetu svůj první lapač snů. A protože mě to bavilo a zbylo mi spoustu materiálu, co jsem si na něj nakoupila, udělala jsem další a hodila je na svůj blog a pak i na Fler.

Lapače snů jsem dělala dál jen tak pro radost asi další rok nebo dva, než jsem se přestěhovala do Prahy kde jsem potkala Zuzku z Korálků. Ta mi tehdy řekla, hele máme teď na e-shopu nově minerály, ty by se ti mohly hodit na ty tvé lapače. Tak jsem nakoupila první várku. A když už jsem doma měla korálky, vznikly i nějaké náramky. A protože cvičím jógu tak jsem začala tvořit taky japa maly. Začala jsem kameny postupně poznávat (do té doby jsem znala fakt možná jen křišťál :-) ) a zrodila se moje láska ke kamenům. Lapače snů, se kterými jsem začínala, dělám vlastně už minimálně, protože mě to táhne čím dál víc do světa šperků. Teď jsem se třeba úplně zamilovala do mědi a výroby šperků metodou elektroformingu. A kdo ví, co bude dál. Tím, že jsem amatér a vystudovaný ekonom, jsem ve světě tvoření a umění pořád takovým nadšencem. Což mi zpočátku vadilo, že nemám žádný umělecký základ a neumím to třeba s grafickými programy. Ale teď to beru spíš jako výhodu. Všecko je pro mě nové a pořád něco objevuju.

Proto jsem si zatím po všemožných úvahách nakonec nechala název Madeinles jelikož je univerzální a můžu pod ním tvořit v podstatě cokoliv a nijak mě nelimituje. Takže tím, že to nebyl od začátku promyšlený projekt ale Madeinles se stále mění spolu se mnou i ta cesta k podnikání byla docela dlouhá. I když živit se tvorbou a být na volné noze je něco o čem jsem snila prakticky odjakživa.

P6030054

 

Co vás na podnikání a tvoření baví a co naopak? 

Baví mě celý ten proces. To jak je to rozmanité a že tvořím celé od začátku do konce. Jsem vlastně tvůrce, grafik, designer, dělník, správce webu, nákupčí, fotograf, copywriter, marketér, účetní i uklízečka v jednom :-) Podnikání je jedno velké dobrodružství, kor to v handmadu. A jak já ráda říká, taky ten nejlepší seberozvojový kurz, který jsem kdy absolvovala. Cokoliv v sobě nemám ještě vyřešené se mi v něm ukáže. Ať už je to sebehodnota a schopnost se ocenit nebo třeba organizace času a plánování. To všechno se v zaměstnání docela dobře schová, ale v podnikání se to dřív či později někde projeví. Nikam před sebou zkrátka neuteču a nutí mě to na sobě neustále pracovat. A taky mě baví to, že život s podnikáním je nepředvídatelný a prakticky dopředu nenaplánovatelný.

A co mě nebaví? Asi to samé :D Protože když je člověk někdy unavený, docela rád by spočinul v nějaké té své komfortní zóně. A nemusel pořád něco řešit. A taky mi někdy chybí pracovní kolektiv. Jsem poměrně dost ráda sama a ráda si dělám všechno po svém, ale spolupráce, sdílení svých pracovních starostí i radostí i s někým dalším, to mi občas chybí. A kor s koronou bylo té samoty za poslední rok už prostě někdy moc.

 

Kde hledáte inspiraci pro své produkty? A jak pak postupujete při hledání dodavatelů materiálu na ně?

Inspirace je jako puzzle. Skládám si ji z toho, co najdu v sobě ale i venku. Je to taková kombinace bytí v sobě – k tomu mi hodně pomáhá bydlení v klidu lesa a to, že se můžu úplně odpojit od okolního světa, když chci. A samozřejmě příroda. A pak jsou to ty faktory zvenčí. Koukám se na lidi a na jejich šperky co nosí (začíná to být docela úchylka:), na instagram, na internet i jiné tvůrce. To všechno se pak nějak spojuje a vize konkrétního výrobku pak ke mně chodí většinou večer před spaním nebo nad ránem hned po probuzení. Někdy i ve snech a občas mě i probudí.

 

F95B7705

 

Nápadů na produkty mám v hlavě spousty, ale snažím se je spíš krotit. Ono když se tím chce člověk živit, je třeba se usměrňovat :-) Soustředit se a nechtít hned realizovat všechno co ho napadne. To by bylo sice krásné, ale časově i finančně neudržitelné. Ráda se inspiruju i druhých ale mám poměrně jasno v tom, co se mi líbí a co chci tvořit. Hlavně na začátku jsem totiž hodně uvnitř sebe řešila otázku toho, jestli to co dělám, nedělá už spoustu jiných lidí, jestli vůbec přicházím s něčím novým nebo naopak strach z toho aby můj nápad někdo nezkopíroval. Ale to asi na začátku řeší hodně tvůrců. Teď už to tak neřeším a je to velká úleva! Vlastně si myslím, že něco jako konkurence v podstatě ani neexistuje, protože výsledný produkt je jen jedna část. Pro mě ta menší. Mnohem důležitější je podle mého ta ENERGIE, se kterou se tvoří. A kterou tím vkládáme do svých výrobků. A tu máme každý úplně jinou! Jedinečnou. Neopakovatelnou.
 
A dodavatele hledám různě na internetu nebo na doporučení. To je ta část práce, která mě teda upřímně vůbec nebaví :-) Snažím se totiž hledat opravdu kvalitní a přírodní materiály a v prvé řadě hledám vždycky české výrobce nebo dodavatele. Pro kameny jsem si začala jezdit osobně do velkoskladu tady u nás v Beskydech. A celkově se snažím mít k materiálu co nejblíž. Udržitelná tvorba a co nejnižší ekologická stopa jsou pro mě hodně důležité hodnoty. Proto vznikl i taky takový můj klaim: „All you need is les(s). A můj sen je chodit si nacházet kameny i sama do přírody. Jen s tím zatím nemám žádné zkušenosti.

 

Máte rozmanité portfolio produktů, kde na ně sháníte materiál? Poraďte nám, jak sehnat takového dodavatele?

Jak už jsem psala, jsou to hodiny hledání na internetu. A pak taky spousta zkoušení a nepovedených objednávek. Je to docela náročný proces a tak ho už beru jako část svého know-how, Mezi tvůrci a v různých skupinách si rádi svoje know-how posdílíme a poradíme si, ale jinak myslím, že si stejně každý musí najít, co mu vyhovuje a projít si tímhle procesem, který ho jistojistě zocelíJ Je to důležitá součást celé tvorby a nedá se jen tak přeskočit.

 

IMG_1165

 

Co je podle vás nejlepší reklama?

Vlastně sama nevím. :-) V tomhle pořád docela tápu. Pro mě je to instagram, protože ho mám ráda a ráda tam trávím čas. A pak samozřejmě spokojení lidé, kteří se k vám vrací a řeknou o vás třeba i někomu dalšímu.

 

Největší radostí jsou spokojení zákazníci - napište nám nějakou hezkou zpětnou vazbu, která Vás za poslední dobu potěšila :)

Mě těší úplně každá zpráva a email, který mi přijde zpátky. Tím, že prodávám hlavně online je to ohromně důležité. Bez zpětné vazby se to dlouho dělat nedá, ať to člověka baví sebevíc. A asi nejvíc mě potěšili pohlednice a dárečky, které mi přišli od lidí poštou. To, že si v dnešní internetové době někdo udělá čas a pošle mi krásný, ručně psaný papírový pohled s poděkováním, to je pro mě pořád docela neuvěřitelná věc!

 

Kdybyste měla napsat jednu radu všem, kteří přemýšlí o tom, že rozjedou podnikání se svými výtvory, jaká by to byla?

Myslím, že je velký rozdíl mezi tím tvořit jen tak pro radost nebo se tím živit. Když to chce mít člověk opravdu jako zdroj obživy, stojí to mnohem víc sebekázně. Protože pokud má člověk kreativní duši, má většinou spoustu nápadů a chce tvořit a zkusit si všechno :-) Jenomže pak se začne ztrácet nejen v té záplavě materiálu, technik, dodavatelů, ale i se svými výrobky na trhu. A tak v sobě. Chce to soustředěnost, trpělivost a právě tu sebekázeň. Což nezní úplně kreativně :-) Myslím, že dřív nebo později si zkrátka musí vybrat a na něco se specializovat. Což neznamená, že není důležitá ta první fáze, kdy se hledáme, skupujeme a zkoušíme všechno co se dá. Rukodělné podnikání není jednoduché podnikání. Ale je podle mě vůbec jedno z nejkrásnějších a rozhodně stojí za to!

A jak už jsem psala, co nejmíň řešit co kdo dělá a nedělá, co chtějí lidé nebo kde je „díra na trhu“. To člověka hrozně odvádí od sebe. Tvořit ze sebe je asi ta nejlepší rada. Tvořte tak, jak to cítíte, ať už je to z pohledu ostatních sebevětší blbost:) Je to jenom vaše cesta a nikdy nevíte, jaký skvělý podnikatelský záměr se z toho nakonec vyklube. Produktů je konec konců všude spousta, co si budeme povídat. Ale radost to je stále nedostatkové zboží! Když vás to bude bavit, z výrobků a celé vaší prezentace to půjde cítit. A to co u handmade výrobků táhne, je právě jejich energie. Radost je to nejlepší kormidlo!

Zpět do obchodu